00-24 Diennakts veterinārā klīnika KAVET

Eksotiskie dzīvnieki

Par grauzējiem un trušiem.

Daudzi cilvēki, kas dzīvo pilsētās un kategoriski neatbalsta tādu dzīvnieku kā suns un kaķis turēšanu dzīvokļa šaurība, bet tomēr grib būt kāda dzīvnieciņa saimnieks var izvelēties arī kādu mazāku draugu.

Lielāka daļa no mazajiem zīdītājiem, kurus tur mājās, pieder pie grauzēju klases. Cik nu divāini nebūtu, bet truši nepieder pie šīs klases, ka vairākums cilvēku pierada uzskatīt, truši kopā ar zaķiem pieder pie zaķveidīgajiem.

Grauzēji un truši ar savu izskatu un ziņkārīgo raksturu šķiet pievilcīgi daudziem cilvēkiem, jo sevišķi bērniem. Starp tiem ir gan dienas, gan agrās rīta, gan vakara stundās aktīvāki dzīvnieki.Katrs var izvēlēties savam dzīvesveidam piemērotāko draugu.

Mājas grauzēju izmēri ir salidzinoši mazi – vismazākie no tiem kāmīši un peles, kuru svars var būt sākot no 20 g, un lielāki šīs grupas pārstavji ir jūras cūciņas, kuru svars ir līdz 1.5 kg. Trušu svars var but ļoti dažāds atkarībā no šķirnes.

Žurka

Pašlaik zooveikalos var izvelēties dažādus grauzējus un trušus. Bet labākais variants – kad Jūs laicīgi izdomājiet mājas apstākļos, kādu grauzējiņu jūs vēlatie iegadāties, un zooveikalā jums atliek izvēlēties nākamo draugu vienas sugas ietvaros. Dzīvnieciņu labak pirkt neatrāk kā 1 mēn vecumā. Lai nenopirktu slimu dzīvnieciņu jāpievērš uzmanība viņa izskatam. Veselam dzīvniekam jābūt ātrai reakcijai uz cilvēku, apmatojumam jābut tīram un spīdīgam, bez redzamiem bojājumiem un bez plikiem laukumiem, nav jābūt izspurušam, acim jābūt tīram un spīdīgam, bez izdalījumiem un salipumiem apkārt, un protams jābūt tīrai elpošanai, bez trokšņiem. Saslimšana var sākties ar šķaudīšanu, tāpēc pievērsiet uzmanību arī deguntiņam – vai nav izdalījumu. Ja Jūms ir iespējams paņemiet dzīvnieciņu rokās, pārbaudiet viņa miesas stāvokli – vai viņš nav novājināts.

Trusis

Trusis
Resurss:http://moy-krolik.ru

Izveloties mājiņu, jāatceras ka grauzējs ir arī pēc uzvedības „grauzējs”. Viņi grauz visu kas uztrapas uz viņu asajem zobiņiem – koku, plastmasu, audumu, betonu, papīru un protams arī vadus, negrauz viņi tikai metālu un keramiku. To jāatceras vienmēr arī kad jūs laidisiet savu mīluli pastaigāties pa māju.

 

 

 

Biežākas saslimšanas.

Acs slimības

Acs trauma – pazīmes: kairinājums un asarošana.

Katarakta – lēcas saduļķojums.

Konjunktivīts – pazīmes: acs apsārtums, pietūkums, salīp acs plakstini, asarošana.

Keratīts – radzenes iekaisums – pazīmes: acs apsartums, sāpes, dažreiz čūlas.

Elpošānas orgānu slimības – pazīmes: klepus, vājums, drudzis, paatrināta elpošana, paaugstināta ķermeņa tempetatūra.

Alerģiskas reakcijas.

Saaukstēšanas – pazīmes var būt līdzīgas alerģijas pazīmēm. Iekaist acis, šķaudīšana utt.

Gremošanas orgānu slimības – parasti rodas nepareizas ēdināšanas rezultātā. Bet var būt arī infekcijas dēļ.

Cistīts – pazīmes: bieža urinēšāna, var būt pat ar asiņu piejaukumu.

Ādas slimības (sēnītes, blusas, utis, zemādas ērces) – pazīmes: nieze, niezes rezultātā var būt brūces, blaugznas, čūlas. Zemādas ērcīte var kļut pat naves cēloni, ja viņu neārstēt. Ja dzīvnieciņam ir zemādas ērcīte vai blusas – vajag dezinficēt būri un visus piederumus tajā, nomainīt pakaišus un sienu.

Traumas. Kaulu lūzumi.

Audzēji – var būt labdabīģi un ļaundabīgi.

Infarkts vai insults – pazīmes: paralīze, parēze, vājums. Šī problēma raksturīga jau veciem dzīvniekiem.

Cukura diabets – raksturīgs degu.

Zobu slimības.

Grauzējiem un trušiem regulāri jāpārbauda zobu stāvoklis. Priekšzobi viņiem aug visu dzīves laiku. Veidojoties nepareizam sakodienam, zobi mēdz izaugt tik gari, ka dzīvnieks vairs nespēj ēst. Tāda gadījuma saimniekiem regulāri jāapgriez zobi savam grauzējiņam vai arī jāgrieas pēc palīdzības uz vet klīniku. Atkarībā no šķirnes var būt no 18 līdz 22 zobiem.

Visbiežāka problēma kāpēc trušu un grauzēju saimnieki griežas pie veterinārārsta ir zobu problēmas  un no tā  izejošas sekas. Pie zobu problēmam var būt šādas pazīmes:

abscesi uz purniņa

anoreksija

svara samazināšanos

gremošanas atrakta patoloģijas

Diagnosticēt zobu problēmas var klīniski izmeklejot griezejzobus, purniņu, acis, īpaši jāpievērš uzmanība apakšējam žoklim  un augsējam žoklim acs apvidū. Dzerokļus var izmeklēt ar otoskopa palīdzību.

Dažreis izmeklējot dzerokļus, mēli un mutes dobumu var būt vajadzīga arī narkoze.

Rentgenoloģiskā izmeklēšana arī ir ļoti noderīga pie zobu problēmam, it īpaši pie abscesiem uz purna.

Zobu patoloģijas var būt kā iedzimtas problēmas, bet pārsvarā tas rodas nepareizas barošanas dēļ.

Grauzēji un truši pat tādi, kurus baro ar gatavu barību, bieži sāk no barības sastāva izlasīt tos komponentus kuri viņiem vairāk garšo – kukurūzas parslas, zirņus, un kviešus. Bet tieši šie produkti satur salīdzinoši maz kalcija. Lai atjaunotu kalcija-fosfora pareizas attiecības organismā svarīgi papildināt barību ar kalciju un D vitamīnu. Ja dzīvnieks tiek barots ilgus gadus ar barību ar zemu kalcija saturu, kā rezultātā viņam var kļūt trausli kauli un sāks parādīties zobu problēmas.

00-24 Diennakts veterinārā klīnika KAVET