00-24 Diennakts veterinārā klīnika KAVET

Rentgenoskopija

Datora rentgenoskopija – tā ir vizualizācijas metode, kuras pamatā ir rentgenstaru izmantošana, kas ļauj iegūt kaulu, mīksto audu un funkcionālo orgānu struktūru vizualizāciju  reālā laikā. Tas tiek īstenots, izmantojot datora apstrādi vairākām koordināt-ekspozīcijām, kas tiek veiktas pēc rotācijas principa.

Rentgenoskopijas laikā rentgenstari tiek uztverti ar vidikonu ar spēcīgu pārveidotāju un signāla pastiprinātāju, vienlaikus radot dinamisku attēlu reālā laikā. Tas ļauj novērtēt dzīvnieka anatomiju un orgānu funkcionalitāti . Pacientiem var tikt ievadītas kontrastvielas ar augstu blīvuma rādītāju , lai sasniegtu lielāku atšķirību starp struktūrām .

Rentgenoskopija

Šī rentgenoskopija tiek saukta par “datoru”, jo pamatdatu apstrāde notiek programmiski. Medicīnas tomogrāfos tiek izmantotas specializētas programmas, kuru pašizmaksa ir salīdzināma ar rentgena pašizmaksu.

Konusveida stars,ko rada rentgena trubiņa, spīd objektam cauri. Rentgenstari, kas iziet cauri, veido attēlu uz vidikona, tas tiek fiksēts ar programmas palīdzību. Griežot objektu, saņem attēlu sēriju, kas ir pamats, lai tālāk veidotu objekt 3-D vekseļa modeli ar visu viņa iekšējo struktūru.

Tālāk, ar programmu palīdzību (paketapstrādes režīmā), tiek noņemti perspektīvas sakropļojumi. Pēc tam no rentgena attēliem ir nepieciešams saņemt paralēlo griezumu  attēlu sekciju. Lai sasniegtu šo mērķi, tiek pielietoti algoritmi , kuru pamatā ir apgriezti Radona pārveidojumi. Tas ļauj no vairākām rentgenstaru integrālās absorbācijas projekcijām atjaunot blīvuma sadalījuma funkciju objektā. Un visbeidzot, lai vizualizētu un pārviedotu  attēlus uz 3-D modeli, tiek izmantotas specializēto programmu paketes.

Klīniskās pielietošanas galvenās jomas:

Izmeklējumi ar bārija sulfāta (BaSO4) palīdzību: bārija maisījuma norīšana, klizma ar bārija maisījumu – novērošana, gremošanas trakta novertēšana

Histerosalpinogrāfija: dzemdes dobuma novērtēšana

Retrogrādā uretrogramma, cistouretrogramma urinācijas laikā: patoloģiju novērošana urīnizvadsistēmā

Fistulogrāfija — fistulas novērtēšana

Kaulu lūzumu repozīcija vizuālā kontrolē

Osteopataloģiju sinteze un protezēšana

Svešķermeņu definēšana (atrašana) organismā

Bojāto locītavu mobilitātes (kustības) noteikšana

Audzēju mobilitātes (kustības) noteikšana

Audzēju 3-D attēls

00-24 Diennakts veterinārā klīnika KAVET